Kirjaudu
Blogit
| Pirhonen: Pressipeliä, pressupeliä, peliä |
| 25.08.2010 12:21 |
|
”Kun saapuu syys ja lehdet puiston se hehkumaan saa loistoaan” lauletaan ikivihreässä iskelmässä. Saman tien lyriikat voisi sorvata muotoon ”ja lehdet maakuntien se hehkumaan saa pesisskandaaleitaan”. Ok, ehkä skandaali on ylisana tähän asiayhteyteen mutta onpahan joka tapauksessa saatu pelit ärhäkästi käyntiin. Kaikki varmasti osasivat odottaa että Vimpelin ja Sotkamon välillä kipinöi kentällä mutta yhden pelin jälkeen soppaan on saatu uitettua jo Pesäpalloliitto, tuomarit, maakuntien ihmisten luonteenpiirteet, lähihistoria, olosuhteiden manipulointi, kunnan liikuntatoimi ja mitä ei. Pelattiinko sunnuntaina muuten Kouvolassa?
Jos sunnuntain peliä ennen pöydälle oli kasattu jo sellainen kasa pelimerkkejä että siitä näki pienempien kalojen tippuneen matkasta pois, on sen jälkeen vielä koroteltu niin huolellisesti että ainoa jäljellä oleva liike on kaikkien merkkien laittaminen keskelle enkä nyt oikeastaan edes välttämättä halua tietää mitä se tarkoittaa. En usko että kentän rajojen sisäpuolella on varaa lähteä avojäätaklauksiin, nakkikioskityyppisiin myllyihin tai muihin ylilyönteihin mutta jokin sanoo että vaikka pesäpallossa ollaan nyt pari vuotta roikuttu uskottavuuden rajalla milloin minkäkin loppupelien aikaisen tutkinnan ja saippuaoopperakäänteen kanssa, viimeistä sanaa ei olla vielä sanottu. Jokainen osapuoli toimii omien motiiviensa mukaan ja uskon kaikkien toimineen rehellisin aikomusperin mutta isossa kuvassa varsinaisia voittajia on vaikea löytää useampia kuin kyseisten seurojen lippukassat. Erityisesti Kainuun kansaa on ruokittu kultahunajalla niin huolellisesti että vielä välierissäkin ollaan vuosina 2007-2009 nähty Hiukassa keskimäärin 1682 katsojaa. No, ei nähdä kun Vimpeli tulee kylään. Ei sillä että sunnuntain tapahtumia voisi lähteä sanomaan promootioksi sillä kaiken hässäkän keskellä tuntuu unohtavan se tosiseikka että Saarikentällä pelattiin pesäpallo-ottelu josta annetut kommentit olivat pelinjohtajilta juuri sen urheilullista ratkaisua korostavan linjan mukaisia jota pitää odottaakin. Hyvä PR-kakku on muutenkin leivottu urheilullisin perustein mutta kerman siihen päälle tuovat juuri sellaiset ”meidän pieni (Gallialainen) kylämme vastaan iso ja paha kone” – kommentit joita Jarmo Heikkinen tuoreeltaan ottelun jälkeen viljeli. Mansikat ja kirsikat tuodaan suoraan Radiokadulta josta saneltiin sunnuntain olosuhteista sanktioita sopivasti siihen että sitä voidaan sanoa rangaistukseksi muttei liikaa jottei kallistuta liikaa toisen puolelle.
Itse pelin on noustava eeppisiin mittasuhteisiin täyttääkseen ennakkolatauksen tuomat odotukset eikä näin todennäköisesti tule käymään sikäli kun laadun mittasuhteina käytetään juoksumäärää kuten (valitettavan) usein tehdään. Urheilupuolella kummaltakaan osapuolelta ei varmasti häviä fokus olennaisesta mutta muun rönsyilyn suhteen onkin sitten toinen asia. Väkisinkin tulee mieleen että mitähän tässä vielä tulee eteen? Onko valistuneita arvauksia? Joukkotappelu katsomossa? Kortteja, pelikieltoja, kirjelmiä, lehdistötilaisuuksia, hämäriä puheluita, tahallaan lukkaria kohti lyömistä, joku muu, mikä? Kerää koko sarja ja muista aina välillä ettei mestaruutta ratkaista tällä viikolla. |






Kommentit